الزام انتقال سرور کسب و کارها به داخل کشور لغو شد

در پی طرح موضوعاتی مبنی بر انجام رزمایش قطع اینترنت برای تاب آوری کسب و کارها در زمان قطع اینترنت، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در توضیحی با بیان اینکه زیرساخت بانکداری الکترونیکی از زیرساخت های حیاتی کشور است و باید در برابر تهدیدات از جمله تحریم ها مقاوم باشد، گفت: تست امروز پدافند غیرعامل، تنها بر روی شرکت سداد و برای سنجش تاب آوری آن بوده و ارتباطی با اینترنت کشور ندارد.
وی افزود: عبارت رزمایش قطع اینترنت یکی از فجیع ترین عباراتی بود که برای ضایع کردن یک موضوع بسیار مهم مثل بررسی تاب آوری زیرساخت های حیاتی کشور بکار برده شد. اینگونه ناشی گری می کنیم و بعد فضای مجازی را مقصر می دانیم. باید بپذیریم در شناخت رسانه ضعف داریم.
در همین زمینه محمدجعفر نعناکار معاون رییس سازمان فناوری اطلاعات نیز در واکنش به نامه یکی از شرکت های ارایه دهنده خدمات پرداخت مبنی بر عدم ارایه خدمت به سرورهای مستقر در خارج از کشور گفت: با دستور رییس سازمان فناوری اطلاعات موضوع را پیگیری کردم و با عنایت به اینکه مستندی دال بر انتقال اجباری سرورها یافت نشد بنابراین موضوع انتقال اجباری سرورها مختومه شد.
وی افزود: اینکه پدافند غیرعامل از شاپرک خواسته تا شرکت های پرداختی که سرورهای خارج از کشور دارند را به داخل کشور منتقل کنند تنها یک توصیه بوده است و نه اجبار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *